Čtení matrik

Čtení matrik je základní dovednost, bez které se při sestavování rodokmenu nelze obejít. Trvalo nám dlouhou dobu, než jsme byli schopni se ve starém písmu vyznat. V jednotlivých historických etapách se písmo mění a k jeho rozluštění příliš nepomáhá ani „škrabopis“ pana faráře, který zrovna pospíchal plnit své důležitější povinnosti a zápis do matriky o narození, svatbě či úmrtí dělal v rychlosti a spěchu. Potom je čtení matrik bez velkého přehání skutečný „očistec“:-).

V rámci čtení matrik je nutné vstřebat také velké množství zkratek a v případě jmen obcí pracovat také se starými mapami, seznamy třeba již zaniklých obcí a využívat jazykové znalosti. Některé zápisy jsou vedeny v českém jazyce, jiné v němčině, a nebo dokonce v latině. Vedle trpělivosti a určitých dovedností je potom zapotřebí počítat se značnou časovou náročností. Zdaleka ne každá matrika má svůj index, podle kterého je možné snadno najít stránku, kde se zápis vyskytuje.

Čtení matrik: V češtině, ale i němčině a latině

Čtení matrik potom vyžaduje obrnit se trpělivostí a mít dostatek volného času. Pokud nelze z dostupných informací dovodit aspoň přibližné datum či místo narození Vašeho předka, můžeme projít i stovky stránek bez dosaženého úspěchu. Klíčovým bodem v rámci čtení matrik je však samozřejmě schopnost porozumět danému textu. Přečetli jsme s úspěchem již stovky zápisů a věříme, že budeme moci být v tomto ohledu nápomocni i Vám.

V neposlední řadě nabízíme čtení a překlady jednotlivých matričních zápisů, bez ohledu na to, jestli si u nás objednáte sestavení celého rodokmenu. Cena za tyto jednotlivé úkony se odvíjí od celkového počtu matričních zápisů, které byste od nás chtěli přečíst či přeložit. Upřednostňujeme, pokud jich je nejméně pět. Jsme nicméně připraveni Vám vyjít vstříc a pomoci Vám i s menším počtem záznamů.

Část zápisu z gruntovní knihy pro Paskov (1675) a jeho překlad

Gruntovní kniha

Kup Zahrady Mikulaše Blahuta

Letha Panie 1675 dne 17. juny Upřitomnosti Ouřadu foyta Tomaše Olejcžika, Purykmistra Matiegie Matieyovýho, Staršich Jiřika Žiačka, Jana Wlčka, ajiných wšech osob Ouřadnich, Stal se kup a Prodej cželý dokonalý ana potomný czas trvajicý, ata takový, sie jest kúpil Mikúlaš Blahút zahradú od Martina Bosaka, svršenie kni připadnostmi za súmmú 90 Rs.

Koupě zahrady Mikuláše Blahuta

Léta páně 1675 dne 17. června, u přítomnosti úřadu fojta Tomáše Olejčika, purkmistra Matěje Matějovýho, starších Jiřího Žáčka, Jana Vlčka a jiných všech osob úředních. Stala se koupě a prodej celý a dokonalý a na pozdější čas trvající a takový se jest koupil Mikuláš Blahut zahradu od Martina Bosáka, svrchu k ní náležitostmi za sumu 90 rýnských. 

Zdroj: SOA Opava, Velkostatek Paskov

 

Kontakty

J. a K. Provazníkovi
Jurkovičova 988/24
Praha 4 - Háje
149 00
IČO: 88831159

Subjekt je vedený v obchodním rejstříku.