Hledání předků

Výsledný rodokmen je (nepřekvapivě) založen na hledání předků. V první fázi můžeme urychlit a usnadnit bádání, pokud máte k dispozici rodné listy Vašich předků. Za druhé světové války úřady vystavovaly rodné listy k pěti generacím zpátky z důvodu prokázání nežidovského původu. Pokud se u Vás doma zachovaly, máme na půl vyhráno. Hledání předků tak hned dostává jiný rozměr, protože získáváme pevný výchozí bod, ze kterého můžeme pokračovat dál.

Hledání předků nemusí být vždy procházka růžovým sadem, ale nabízí často vpravdě dobrodružné situace. Z pohledu nás badatelů možná až příliš. Taková situace nastává, když se Vaši předci příliš často stěhovali z místa na místo. Ať už za prací či z jiných důvodů. Často v matričních zápisech není uvedeno místo jejich narození a potom se hledání předků mění v hledání jehly v kupce sena, v rámci kterého se „milimetr po milimetru“ prohledávají desítky obcí v nejbližším okolí.

Hledání předků: Cesta za poznáním i dobrodružstvím

Vedle tzv. „stěhovavých povolání“ (kovář, šafář, obecní slouha atd) brání úspěšnému hledání předků také shořelé či poškozené matriky. Dalším úskalím je nepřesnost faráře, který buď zapomněl zápis do matriky zaznamenat či jej zapsal chybně. V neposlední řadě si potom mohl Vás předek odskočit do ciziny a tam je vzhledem k nepříliš pokročilému procesu digitalizace matrik bádání velmi obtížné. Ve většině případů se však kýžený výsledek dostaví a případné překážky jsme schopni překonat.

Hledání předků je v každém případě činnost zábavná, poučná a rovněž nesmírně inspirující. Dozvědět se po dvou stech či třech stech letech, kolik měl Váš “pra pra” předek potomků, kolikrát se oženil či jaká byla jeho finanční situace, zní až neuvěřitelně. Přesto je možné z matrik a gruntovních knih při troše štěstí vyčíst ještě mnohem víc. Přejme si společně, aby právě ve Vašem případě byly kýžené informace dostupné ve veškeré své šíři a hloubce. A k tomu Vám dopomáhej Rodinný-příběh.cz:-)…

Kontakty

J. a K. Provazníkovi
Jurkovičova 988/24
Praha 4 - Háje
149 00
IČO: 88831159

Subjekt je vedený v obchodním rejstříku.